نی لبک

با اهل درد شرح غم خود نمی کنم ***تقدیر قصه دل من ناشنیدن است

عباس !
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳ آبان ۱۳۸۱  کلمات کلیدی:
سلام
فکر کنم هفته پيش بود چه روزيش رو يادم نمي ياد برنامه برداشت دو از شبکه دوم پرويز پرستوي رو اورده بودن و در مورداژانس شيشه نقد مي کردن بعدم فيلمشو نشون داد و چه فيلمي درد دل تمام حاج کاظم ها و عباس هاي امروز جامعه ،حاج کاظمهاي که الله کرم و ده نمکي شدن و عباسهاي که (شهيد)مجيد پازوکي و فردوس حاجيان شدند.
اوج فيلم در مواقعي بود که سلحشور و حاج کاظمدر حال گفتگو بودن و اين گفتگو ها سرشار از ديالوگهاي سياسي و كنايه هاي سلحشور به حاج كاظم بود سلحشوري كه به نوعي خوده حاج كاظم بود فقط در گير قيد و بندهاي سياسي شده بود و كارهاي خود را در چهارچوب قانون انجام مي دهد و از اين نكته قافل است كه عباس ها اين قانون را به وجود اورده اند وحاج كاظم ها ضامن اجرايي ان هستند.
نكته ديگر كه در اين فيلم سرشار از نكته ابراهيم حاتمي كيا-فيلم ساز بي همتاي كشور مان- -به ان اشاره دارد و امروزبه وضوح در كشور قابل ديدن است حكومت كردن براي بيگانگان است كه در جايي سلحشور به حاج كاظم مي گوييد: BBC اين كار شما راروي انتن دارد و حاج كاظم مي گوييد شما براي ما حكومت مي كنيد يا BBC.
(نکته قابل توجه ديگر ان است که بعضي از سياست مداران امروز هم سعي در راضي کردن ابر قدرتهاي جهاني دارند و سعي دارن کشور را به ميل اربان خود اداره کنند و مانند سگها براي صاحبان خود دم تکان دهند ولي ما کشور را به خواست خود مردم اداره مي کنيم نه براي خوشايند ديگران نمونه بارز اين دم تکان دادن ها در اعدامهايست که چندي پيش در کشور ما اجراشد و عده اي به خوشايند اربابانشان با انجام انها مخالفت مي کردند و ان را مخالف روح حقوق بشر مي دانستند و از اجراي علني ان بيم داشتند سوالي که در اينجا مطرح مي شود ايا تجاوز به زنان و دختران و قتل انسانهاي بي گناه با روح حقوق بشر منافات ندارد؟
در اين ميان عده اي سعي در سياسي کردن اين اعدامها داشتند که مثل هميشه سرشان به سنگ خورد ولي دم تکان دادن بخاطر يک تکه استخوان از اصلاح طلبان بعيد به نظر مي رسيد.
البته يکي از دوستان وبلاگ نويس ما هم اين اعدامها را سياسي مي دانست که اميدوارم واقعيات جامعه را بهتر درک کنند.
نکته جالب توجه اينست که ايا اين دوستان واقعا به گفته هاي خود عقيده دارن يا نه مثلآ اگر اين تجاوزها به.......................................خودشان چه مي كردند؟!!)
اين فيلم كه به نوعي نشان دهنده بي توجهي مسئولين به عباسهاي مظلومي است كه در اوج تنهاي و بي كسي در درد خود مي سوزند و ميسازند عباسهاي كه به خاطر بودن ما خود را فدا كردند و حال حتي از ساده ترين امكانات مادي و رفاهي محرومند و به جاي انان كساني كه به قول معروف ((گلوله طلايي هايه جنگ))* را خورده اند و حتي عده ايشان رنگ جنگ را نديده اند و به لطف پدرانشان در كشورهاي غربي در حال تحصيل بودن حال صاحب مقام و منسب شدند و هيچ گاه عباسهاي جامعه را نمي بينند بنياد دزداهم(بخوانيد بنياد جانبازان)كه تا چندي پيش فقط در حال خوردن حق اين قهرمانان جامعه بود كه به لطف رهبر عزيز انقلاب اقا دزده و دارودستش از رياست بنياد جانبازان بركنار شدند وحالا كمي بهتر شده.
و اما اوج اين فيلم در وصيت حاج كاظم با همسرش فاطمه و پسرش خلاصه ميشود حاج كاظمي كه نگران فاطمه اي است كه در زمان جنگ تنها بوده و حالا هم در حال تنها شدن است ولي اين فاطمه در زيباترين صحنه فيلم با فرستادن پلاك و چفيه حاج كاظم نظر موافق خود را با كار حاج كاظم اعلام مي كنند.
وقشنگ تر از ان لحظه خدا حافظي حاج كاظم وپسرش است كه به مي گوييد:ما هر چه داريم از عباسها داريم با عباسها مهربانتر باش.
و اما در لحظاتي از اين فيلم قلب انسان به درد مي اييد وقتي كه رئيس اژانس به حاج كاظم مي گوييد: مگر من شما را به جنگ فرستادم كه هشت سال ان جنايات را انجام بدهيد و حالا حق خود را از من بخواهيد.غافل از انكه عباس ها و حاج كاظم ها حقي از كسي نمي خواهند بلكه فقط مي خواهند حقشان پايمال نشود تجاوز به حقِ ديگران پيش كش.
نكته كه امروز در جامعه ملموس مي باشد جدايي مردم از حاج كاظم ها و عباسهاست به نوعي كه گاهي مردم حاج كاظم ها را در مقابل خود مي بينند و از انها فاصله گرفتن كه خود جاي تامل وتفكر دارد كه چرا مردم از قهرمانان واقعي اين مرز وبوم فاصله گرفتن . به نظر شما احترام به چهارچوبهاي حاج كاظمها وعباسها و زير پا نگذاشتن ارزشهاي انها خيلي سخت است؟!! به نظر شما كساني كه تمام هستيشان را در كف اخلاص قرار داده اند تا ما بمانيم حال نبايد از ما انتظار داشته باشند تا با انها كمي مهربان تر باشيم و حتي شده در ظاهر به عقايد انها احترام بگذاريم؟!!!
و اما اخرين سكانس فيلم به شهادت مظلومانه عباسدر اغوش حاج كاظم در لحظه تحويل سال اشاره دارد سكانسي كه براي تمام حاج كاظمهاي جامعه تكراي است.
نكته پاياني اينست كه در حالي كه تمام مردم در شادي تحويل سال هستند عباسي كه بوجود اورنده اين ارامش وشادي است به جمع عباسها وحاج كاظم هاي جاودان تاريخ مي پيونند.
در پايان اميدوارم ما جوانان كه از نسل سوم اين انقلابيم با حاج كاظم ها وعباسهاي جامعه مهربانتر باشيمحاج كاظمها وعباسهاي كه در جامعه ما كم نيستند. هنوز كم نيستند عباسهاي كه در بيمارستان ها بستري هستند و مورد بي مهري مردم قرار گرفته اند و سال به سال كسي به انها سر نمي زند عباسهاي كه اگر نبودن ما نبوديم عباسهاي كه تنها همدمشان ديوارهاي بيمارستان است تنها تفريحشان قدم زدن در حياط بيمارستان هاست.
و تنها خواسته انها يك عيادت خشك وخالي است.فراموش نکنیم اگر خدای نکرده دوباره جنگی صورت بگیرد همین حاج کاظمها هستند که باید به دفاع از ناموس ومیهن عزیزمان بپردازند و مطمئن باشید تمام روشنفکران و اصلاح طلبان باز هم فرار خواهند کرد.

اميدوارم سري به اين قهرمانان بزنيم


دست حق يارتان
------------------------------------------------------
*گلوله طلايی خوردها کسانی هستند که از ترس حملات دشمن به خود گلوله ميزدند تا به عقب برگردند(اصلاح طلبان